2011 óta minden évben megrendezésre kerül a lengyel Függetlenségi Menet, amely az évek alatt Európa legnagyobb jobboldali rendezvényévé nőtte ki magát. Még akkor is, ha a szélső liberális kormányzat és a polgármester minden évben el akarja lehetetleníteni az eseményt. Mozgalmunk delegációja idén már sokadjára vesz részt a rendezvényen, az ő beszámolójuk a cikk végén olvasható. A Szent Korona Rádió tudósítója idén először vett részt a meneten, melynek tapasztalatát alább osztja meg az olvasókkal – kiderül, hogy ukrán pártiaknak mondhatóak-e a lengyelek?
A varsói Függetlenségi Menet 2011 óta kerül megrendezésre, melynek apropóját az adja, hogy November 11-én ünneplik Lengyelország függetlenségét. Józef Piłsudski marsall 1918-ban ezen a napon adott megbízást a helyreállított lengyel állam nemzeti kormányának megalakítására.
Páratlan méretű rendezvény
A rendezvény világszinten egyedülálló, Európában nincs még egy olyan jobboldali esemény, ami ennyi embert meg tud mozgatni. Mindenhol görögtüzek égnek, sokszor még az emeletes házak tetejét sem lehetett látni a füsttől, miközben az egész tömeg hazafias jelszavakat skandál.
Ami legelőször feltűnt, hogy mennyi fiatal vesz részt a rendezvényen. A legtöbb országban már a fiatalok nagy része liberális, aki pedig nem, az sem megy ki semmilyen hazafias rendezvényre. Ellenben itt a tömeg tele volt tizen- és huszonéves fiúkkal és lányokkal, akik lengyel nemzeti színű karszalagot viseltek és lengyel zászlót lengettek. Varsóban igazán lehetett érezni, hogy a hazaszeretet itt nem csak egy lassan kihaló gondolat, amit szinte már csak a nyugdíjasok képviselnek, hanem egy igazán élő idea, ami átjárja a társadalom nagy részét.
A világ minden pontjáról érkeznek hazafiak
Európa szinte minden nemzetéből érkeznek látogatók a rendezvényre, de ha az ember figyelmes volt, akkor akár az USA és Ausztrália zászlaját is megpillanthatta a tömegben. Az évszázadokra visszanyúló lengyel-magyar barátság miatt nem ritka, hogy az ember teljesen véletlenül összefut más magyarokkal, de sok lengyel is a magyar zászlót látva odajött beszélgetni.
Magyarországról szervezeti szinten csak a HVIM és a Mi Hazánk Ifjai vett részt a rendezvényen, előbbi az ONR Podhale, míg utóbbi az Młodzież Wszechpolska (Összlengyel Ifjúság) meghívására érkezett a felvonulásra. A Szent Korona Rádió tudósítója Mozgalmunk egy tagját kérdezte arról, hogy magyar jobboldaliként miért jöttek, már többedszerre, egy lengyel nemzeti ünnepre.
„Az ONR Podhale meghívására érkeztünk Varsóba, immáron sokadik alkalommal. Azért is vagyunk itt, mert Lengyelország történelme sokszor párhuzamot mutat a miénkkel, a lengyelek kitartása és a függetlenségi harca pedig példát mutathat minden európai jobboldalinak. Másrészről ez az esemény mindig kiváló alkalmat nyújt arra, hogy a nemzetközi kapcsolatainkat bővítsük, hiszen Európa minden pontjáról jönnek ide bajtársak, idén még Brazíliából is érkeztek katolikus hazafiak. Emellett pedig a régi bajtársakkal is lehetőség van találkozni, akiket akár a régi Magyar Szigetek óta ismerünk.”
Most akkor ukránpártiak a lengyelek?
Az orosz-ukrán testvérháború eléggé felkavarta a jobboldali szervezetek állóvizét világszerte. Sajnos sok, főleg szubkulturális szervezet vált ukranistává, ami komoly belső feszültségeket is eredményezett. Míg egyes szervezetek pár éve még hatalmas tömegben voltak jelen, addig most már töredéke volt a létszámuk, hiszen aki a függetlenség pártján állt az szakított az ukrán mániásokkal. Azonban az ukrán pártiság az átlag résztvevőkről nem feltétlenül mondható el. A menet mellett folyamatosan lehetett látni olyan matricákat, amik Ukrajna-ellenes üzenettel rendelkeztek. Volt F*ck Bandera, áthúzott UPA (Ukrán Felkelő Hadsereg) zászló és más függetlenségpárti üzenetek. A menetben többször lehetett olyan skandálásokat is hallani, melynek a lényegét nem fordítjuk magyarra, maradjunk annyiban, hogy Bandera felmenőiről és szexuális aktusokról szól.
Nemcsak nemzeti, hanem katolikus is
A lengyel Függetlenségi Menet méretében már rég kinőtte magát, azonban az üzenet továbbra is ugyan az maradt. Sok molinó az LMBTQP-lobbi elleni harcra szólított fel, de életpárti üzeneteket is megjelentek, amit sokszor akár feldarabolt és legyilkolt magzatok képeivel szemléltettek. A tömegben gyakran lehetett látni katolikus fiatalokból álló szervezeteket, de nem volt ritka az apácák látványa sem. Reméljük egyszer Magyarországon is tapasztalható lesz, ahogy az Egyház nyíltan, az utcán is felveszi a harcot a deviancia ellen.
A rendezvény végén beszédek következtek, amiket különböző koncertek színesítettek. Zeneileg vegyes volt a felhozatal, volt klasszikus nemzeti rock, de akár pop és trap elemekkel operáló előadót is lehetett hallani. Egy dolog volt közös, a konzervatív, hazafias üzenet. A beszédek Lengyelország- és Európa ellenségei elleni harcra szólítottak fel, kiemelve a kommunistákat, a liberálisokat, az LMBTQP-lobbistákat (akiket a Młodzież Wszechpolska felszólalója aberrált pederasztának nevezett) és a nemzetközi zsidóságot.
A lengyel-magyar barátság örök
A Függetlenségi Menet élményét minden magyar hazafinak egyszer meg kellene tapasztalnia. Egyrészt teljesen unikális élmény, ahogy több, mint 200.000 hazafi együtt vonul, zászlókat lobogtatva, görögtüzet égetve és skandálva. Mindemellett pedig a lengyel barátaink vendégszeretete is végig érződött, akár a menet alatt, akár utána az éttermekben vagy kocsmákban. A felvonulás alatt többször elhangzott a hangszórókból az Avanti ragazzi di Buda, de a „Ria-Ria-Hungária!” is sokszor hallatszódott a tömeg legkülönbözőbb pontjairól.
A vármegyések beszámolója az utazásról
Három év után újra meghívást kaptunk az ONR Podhale-tól, hogy a lengyel bajtársaink oldalán részt vegyünk a lengyel Függetlenségi Meneten, amellyel az 1918-as függetlenné válásukat ünneplik a lengyel hazafiak és ami az évek alatt Európa legnagyobb jobboldali rendezvényévé nőtte ki magát, de talán az sem túlzó kijelentés, hogy világszinten jelentős rendezvényről van szó.
A delegációnk a szombati napon érkezett meg a lengyel fővárosba. Aznap meglátogattuk a Varsó melletti Podkowa Leśna települést, ahol a Varsói felkelésben elesett magyar önkéntesek sírja található. Öröm volt látni, hogy a lengyelek a mai napig ápolják a magyar sírokat, ezt mi azzal próbáljuk viszonozni, hogy restauráljuk és ápoljuk Tadeusz Gluziński, az ONR egyik alapítójának, Magyarországon található, sírját.
Vasárnap késő délután megérkezett a vármegyés delegáció második fele, akikkel kiegészülve egy zárkörű, nemzetközi találkozón vehettünk részt, ahol kötetlenül volt alkalmunk beszélgetni régi bajtársakkal és olyan hazafiakkal is, akikkel bár még nem ismertük egymást, a közös értékrendnek köszönhetően hamar összebarátkoztunk. Angolokkal, norvégekkel és lengyelekkel egyaránt megvitattuk a világ történéseit, örömmel konstatáltuk, hogy a legtöbb kérdésben nagy azt egyetértés.
Másnap délután került megrendezésre az utazásunk fő célja, a Függetlenségi Menet. Különös és lenyűgöző érzés részt venni Európa legnagyobb jobboldali felvonulásán, ami több, mint 200.000 embert mozdít meg. Érződött, hogy a lengyeleknél a nemzeti büszkeség az élő valóság része ami a fiatalok körében is népszerű. A lengyelek küzdelme a saját szabadságukért példát adhat minden európai jobboldalinak és nacionalistának. Ők több száz év megszállás után is megőrizték az identitásukat és kiharcolták a saját függetlenségüket. Emellett öröm volt megtapasztalni, hogy a vallásnak milyen szerepe van a társadalmukban. Hatalmas szentképeket lehetett látni a felvonulás minden pontján, katolikus fiatalokból álló szervezetek nagy számban képviseltették magukat, de apácák is kijöttek a rendezvényre.
A felvonulás után meghívást kaptunk egy zárt körű találkozóra, amit a Młodzież Wszechpolska szervezett a lengyel és külföldi jobboldali szervezeteknek. Itt tovább tudtuk építeni a bajtársi kapcsolatainkat a világ minden pontján élő jobboldaliakkal. Köszönjük a meghívást az ONR Podhale-nak!
Comments