Péntek este zajlott Budapesten, a Last Exit Szellemi Műhelyben a Duo Gladii folyóirat legújabb, László András emlékének szentelt számának bemutatója. Mint hírt adtunk róla, a rendezvényt az Antifa is célkeresztbe helyezte. Ez azonban nem tántorította el a közönséget, az eseményre több ember be sem fért volna, így is pótszékeket kellett már hozni. Az előadáson számos olyan kérdés felmerült, ami nemcsak szellemi vetületet hordoz, hanem nemzetstratégiailag is megkerülhetetlen. A közélet és a nemzeti radikális oldal intellektuális szintjének kérdése is terítékre került, de természetesen László András emlékezete volt a középpontban.
Hatalmas volt az érdeklődés
Péntek este 18 órára volt kitűzve a László András emlékének szentelt, ünnepélyes, egyedi küllemmel ellátott Duo Gladii lapszám bemutatója Budapest belvárosi részén, a 2007 óta működő Last Exit Szellemi Műhelyben, a kezdés azonban 10 perccel eltolódott a közönség folyamatos érkezése miatt. Az érdeklődés a műfajhoz képest hatalmas volt, a terem dugig megtelt, több mint 80 ember jött össze, hogy együtt tisztelegjenek László András magasztos emléke előtt.
A tradicionális jobboldaliság
Az érkezőket Horváth Róbert vallásfilozófus, a DuoGladii újdonsült vezető szerkesztője köszöntötte, aki a méltatás mellett elhelyezte a folyóiratot a szellemi térképen, illetve kitért László András politikai, metapolitikai érdeklődésére, tevékenységére is. Horváth Róbert szerkesztőséghez való csatlakozásával – aki korábban főszerkesztőként jegyezte többek között az Északi Korona és a Magyar Hüperión című korszakos jelentőségű folyóiratokat – immáron nem csupán szellemi, hanem személyi kontinuitás is létrejött az irányzat egykori vezető sajtóorgánumaival.
Ezt követően vette át a szót Barcsa-Turner Gábor, a lap alapítója, állandó szerzője és nem mellesleg a HVIM társelnöke, Kolonits László, a DuoGladii főszerkesztője és a Mozgalom elnökségi tagja, valamint Boór Tamás, a lapszám szerzője, fordítója (szintén vármegyés), és vette kezdetét az effektív beszélgetés. A diskurzusban előbb László András szerepére tértek ki a lap és a Mozgalom szellemiségének kialakulásában.
Ezt követően szó esett az előképekről, a Pannon Frontról, az Északi Koronáról, Sacrum Imperiumról, és a Magyar Hüperiónról, illetve azokról a kiadványokról, amelyek már a HVIM tevékenységéhez voltak köthetők, mint a Magyar Jelen című nyomtatott lapról, illetve a csupán zárt körben terjesztett Farkasok kiadványokról.
A folyóirat történetének felvázolása a HVIM szellemiségének körvonalazásával vette kezdetét, hiszen mozgalmunk adja ki, és ilyenformán elválaszthatatlan tőlünk, még akkor is, ha nem kimondottan a szervezetről szól, hiszen tér- és idő feletti a lap szellemisége. Szó esett az alapítás körülményeiről, nehézségeiről, az abban szerepet játszó emberek tevékenységéről, illetve a kibontakozásról. Arról, hogy lett egy kezdetben 40 oldal környéki lapból rövid idő alatt egy stabilan közel 100 oldal hosszúságú, még komolyabb kiadvány.
Ezután tértek rá a konkrét – az eddig kiadott és a később megjelenő DuoGladiik közül külalakjában is szándékosan kiemelt – számra, amelynek középpontjában László András személye, illetve a halál témája áll. Ezek mellett a Gedenkschrift műfajához híven nemcsak a kiadvány centrumában álló személyiséggel kapcsolatos írások kaptak helyet a lap hasábjain, hanem tisztelgő írások, fordítások is.
A lapszám nem mellékesen mementót kívánt állítani a Fiumei úti sírkertben zajlott temetés eseményének is, így az írások sora László András legközvetlenebb tanítványai – Baranyi Tibor Imre, Horváth Róbert és Virág László – által a temetésen, a Mester írásaiból, előadásaiból felolvasott részletekkel veszi kezdetét, és több helyen felbukkannak az ott készült fényképek is.
Az informatív, adatgazdag beszélgetést László Andrásról szóló, illetőleg a lap szerkesztése kapcsán keletkezett anekdoták tették színesebbé, oldva a komoly téma által igényelt koncentráció esetleges fáradságait.
A rendezvényt az Antifa is fenyegette
Az esemény előtt néhány nappal buzdítással is felérő bejegyzést tett közzé a magyarországi antifák központi felületének tekinthető AntifaInfo Budapest oldal, amelyben a bemutató részleteit, az egyébként is nyilvános helyszínt, az eseménynek helyt adó intézmény adatait és egyéb információkat hoztak nyilvánosságra úgy, mintha ezek titkoltak volnának. A bejegyzés egy tendenciózus torzításokkal, együgyű sztereotípiákkal terhelt kommentár, amit „színesítettek” egy közel 10 évvel korábban született, aljas, Origós propagandacikkel.
Bár a fenyegetést a hülyegyerekekből és degenerált, sátáni idiótákból álló magyarországi Antifa súlytalansága miatt kevéssé kellett komolyan venni, a közelmúlt eseményei óvatosságra intették a szervezőket. Emellett a Betyársereg is bejelentkezett a rendezvény biztosítására, amit hatékonyan, de diszkréten el is végeztek. A szervezők köszönettel adóznak e tevékenységük előtt!
Az eseményen készült egyéb képek